Biodynamické zemědělství ve svém kontextu zohledňuje rozvoj člověka a jeho provázanost se světem zvířat, rostlin a se životním prostředím. Lidstvo se může dále rozvíjet pouze tehdy, pokud zaujmeme globální přístup a budeme člověka považovat za součást širšího ekosystému. Rozvoj jednotlivého člověka v kontextu zemědělství jde ruku v ruce s rozvojem farmy. V tomto smyslu se biodynamické zemědělství řídí přístupem "jednoho zdraví", který uznává, že lidské zdraví je vzájemně propojené a závislé na stavu našeho životního prostředí, včetně zvířat a rostlin, které nás obklopují.
Podpora a rozvoj lidstva je základní hodnotou biodynamického zemědělství. Proto považujeme za zásadní, aby se lidé v zemědělství vzdělávali, školili a vyměňovali si poznatky. Tyto činnosti mají v biodynamickém zemědělství dlouhou historii. Zemědělství je totiž ve skutečnosti nepřetržitým procesem učení a zdokonalování. Vyžaduje neustálé přizpůsobování se vnějším okolnostem, jako jsou například měnící se klimatické podmínky nebo různé druhy půd.
Biodynamičtí zemědělci však usilují i o vyšší cíle. Snaží se, aby jejich hospodářství byla odolnější a udržitelnější a zároveň ekonomicky životaschopná.
V zájmu podpory dalšího rozvoje lidských zdrojů podporuje biodynamické hnutí vzájemnou spolupráci mezi jednotlivými farmami. Zvířata lze například chovat ve společném vlastnictví, což umožňuje všem zapojeným farmám těžit z přítomnosti zvířat a zároveň sdílet obtíže s chovem zvířat spojené. Zemědělci tím jednak zvyšují efektivitu práce a zároveň přirozeně vyvářejí platformu pro sdílení a výměnu poznatků, což jsou klíčové aktivity pro další rozvoj.
👉 Více informací na téma školení v biodynamice: https://demeter.net/services/biodynamic-training/
👉 Více informací na téma "jednoho zdraví": https://www.who.int/health-topics/one-health#tab=tab_1
Comments