Srpnovému tématu našich 12 přínosů biodynamického hospodářství dominuje téma různorodosti a svobody výběru jak pro zemědělce, tak pro všechny konzumenty.
Rozmanitost rostlin je jedním z nejdůležitějších pilířů produkce potravin pro všechny lidi na Zemi. Rozmanitost umožňuje zemědělství přizpůsobit se měnícím se podmínkám prostředí a dalším výzvám, podporuje schopnost rostlin prosperovat i v extrémních podmínkách a zajišťuje různorodost a bohatost chutí. Přesto jsme ztratili již přibližně 75 % světové zemědělské rozmanitosti a šlechtění rostlin je vlivem biotechnologického průmyslu stále více centralizováno.
GMO a s nimi související patenty tento problém ještě prohlubují a přispívají k další koncentraci vlastnictví osiv do rukou několika málo společností. Používání GMO také často vede ke zvýšenému používání chemických vstupů, neboť se musí potýkat s čím dál rezistentnějšími škůdci... Tato praxe ohrožuje naše životní prostředí a naše zdraví. I z těchto důvodů je využívání GMO (jak starých, tak nových) pravidly certifikace Demeter striktně zakázáno.
V popředí našeho zájmu je naopak volný přístup ke genetickým zdrojům a zachování genetické rozmanitosti pro budoucí generace.
Ve snaze podpořit rozmanitost osiva a zabránit koncentraci vlastnictví osiva, se značka Demeter stala prvním ekologickým svazem, který vypracoval pravidla a pokyny pro šlechtění rostlin a certifikoval biodynamicky vyšlechtěné osivo a odrůdy obilí. Při biodynamickém šlechtění rostlin se klade důraz na otevřené opylování odrůd, které podporuje přirozené způsoby reprodukce rostlin a výměnu jejich vlastností z generace na generaci. Proto mají otevřeně opylované odrůdy vyšší genetickou rozmanitost a vyšší odolnost vůči klimatu. Zajišťují však zároveň suverenitu zemědělců, protože jim umožňují uchovávat vlastní osivo, místo toho, aby museli každý rok nakupovat nové, jako je tomu u hybridních odrůd.
To, co lze pozorovat u šlechtění rostlin, platí i pro šlechtění zvířat. Výhradní zaměření na výkonnost a efektivitu vede i zde k vysoce specializovaným plemenům. Mnoho místně přizpůsobených a komplexně odolných plemen tak již zaniklo a množství dostupných plemen se čím dál rychleji snižuje.
Biodynamické zemědělství se snaží podporovat rozmanitost chovu, tak aby byla zvířata odolná a přizpůsobená klimatickým podmínkám, ve kterých žijí. Ještě o krok dále jde několik Demeter a biodynamických zemědělců, kteří nyní aktivně pracují s víceúčelovými plemeny, místo aby se spoléhali na specializovaná, vysoce výnosná plemena. Jak již název napovídá, víceúčelová plemena vykazují vyváženou užitkovost, protože je lze využít k více účelům. Například dvouúčelová kuřata lze používat jako nosnice i jako brojlerová kuřata, čímž se lze v případě nosnic vyhnout vybíjení samčích kuřat.
👉 Více informací o biodynamickém šlechtění rostlin: https://demeter.net/demeter-products/fruit-vegetables/
👉 Více informací o biodynamickém šlechtění zvířat: https://demeter.net/animal-welfare/
👉 Více informací ke GMO: https://demeter.net/no-gmo/
Kommentarer