top of page

Víno Hladký

"Vyrábať produkty prírody čo najprirodzenejšou cestou. "

O nás

Špecializujeme sa a pestujeme výhradne piwi odrody, ktoré sú v symbióze s prírodou. Sú cielene šľachtené  na zvýšenú odolnosť proti základným hubovitým chorobám viniča (perenospora a múčnatka). Od začiatku v roku 2010 sme zasadili a vyskúšali okolo 25 muštových odrôd pôvodom  z viacerých šľachtiteľských staníc v Európe. Do aktuálnej výsadby sme zaradili tie, ktoré sa najviac osvedčili pri pestovaní a hlavne pri výrobe vína. V súčasnosti hospodárime na necelých dvoch hektároch viníc. Taktiež skúšame hustú výsadbu pri pestovaní, niektoré vinice máme vedené v spone 1,25m x 0,5m, niektoré 1,25 x 1m. Tým sa dostávame na počet okolo 15.000 sadeníc na jeden hektár vinohradu. Snaha je priblížiť sa pestovaniu pri vedení "na hlavu", a získať benefity ktoré tato výsadba ponúka. Výsledok sa ukáže ale až o pár rokov. Tiež pracujeme na vlastnoručnej výstavbe  pivnice, ktorá ma aktuálne okolo sto metrov chodieb v dvoch podlažiach pod zemou.

Náš tým

Rodinný podnik. Zatiaľ si vystačíme s manželkou, deťmi, rodičmi a prarodičmi.

Co nabízíme

Ponúkame odrodové vína ale aj cuvée z piwi odrôd pôvodom z rôznych kútov Európy. Po desaťročnom skúšaní nás najviac oslovili odrody pôvodom z Moravy, vyšľachtené v skupinou RSS Resistant. Z týchto pochádzajú modré muštové odrody Laurot, Nativa, Marlen a Cerason, z bielych Savilon a Vesna. Z ďalších pestujeme Cabernet Cortis a Solaris z Nemecka, Cabernet Jura pôvodom zo Švajčiarska. Všetky vína sú pripravené bez použitia pridaných kvasiniek a baktérií, bez filtrácie, čírenia. Takmer celá produkcia je vinifikovaná v dubových, agátových alebo kombinovaných sudoch. Snažíme sa o čo najprirodzenejší prejav výsledného vína.

Co nás přivedlo k tomu, že na svém hospodářství využíváme biodynamické postupy:

Snažíme sa pracovať v hospodárstve prirodzeným spôsobom, bez zbytočných zásahov a vinkajších vstupov. Spočiatku len pre vlastnú potrebu a spotrebu, teraz rozširujeme vinárstvo a pestovanie viniča (piwi odrody) aj pre komerčné využitie. Pestovanie organickým spôsobom nás priviedlo až k biodynamickym princípom, čo považujeme z dlhodobého hľadiska za najšetrnejší spôsob ako využívať a pritom nevyčerpávať prírodné zdroje. 

Kontakt na nás

Adresa: Sudomerická 2345/1, 909 01 Skalica

E-mail: info@vinohladky.sk

bottom of page