top of page

Vinařství Špalek

"Půda - základ pro zdravou révu."

O nás

Jsme rodinné bio vinařství hospodařící na 12 ha vinic na Kraví Hoře u Znojma. František Špalek tradici převzal od svého otce Josefa, takže příběh našeho vinařství sahá k roku 1945, kdy Špalkovi přišli do Nového Šaldorfu. Jako bio vinaři pracujeme s biologicky aktivní půdou, která je ideálním stanovištěm pro růst zdravého révového keře.

Náš tým

Tým našeho rodinného vinařství tvoří František Špalek a jeho dva synové Marek Špalek a Petr Ilgner.

Co nabízíme

Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábíme i vína speciální jako vína ledová, vína zrající na kvasnicích a v dubových sudech (Sur lie), vína likérová (Šaler) a vína přírodní, vyráběná ze šlapaných hroznů a kvašená divokými kvasinkami (Edelspitz). Vyhlášeným červeným vínem je rodinné cuvée Gryllus, zrající rok v malých dubových sudech. Pod značkou Der Ilgner, uvádíme na trh Meruňkový nektar a Bezový sirup.

Co nás přivedlo k tomu, že na svém hospodářství využíváme biodynamické postupy:

Ekologičtí vinaři mají aktivní podíl na ochraně přírody a klimatu. Šetří přírodní zdroje, podporují úrodnost půdy a zdravý ekosystém ve vinici. Půda je základem pro zdravou révu. Ve výživě révy má zdravá půda a její úrodnost zásadní význam, protože ekologické vinohradnictví se vzdává průmyslových hnojiv. Obzvlášť důležité jsou miliardy mikroorganismů, které řídí procesy v půdě. Pro ochranu a podporu těchto užitečných organismů je zásadní, kromě ozelenění vinic, vyloučení herbicidů – chemických látek ničících plevele. Úrodná půda má dobrou půdní strukturu a obsah humusu. Kvalitní půda zabraňuje erozi a zajišťuje dobré hospodaření s vodou.

K ozelenění na vinici používáme směsi leguminóz a kvetoucích bylin, které se liší vzrůstem v kombinaci jednoletých a víceletých druhů. Nadzemní hmota díky nabídce kvetoucích rostlin přes celou vegetaci přitahuje užitečné organismy, které slouží jako přirozená regulace škůdců. Podzemní odumřelé části kořenů a kořenové výměšky slouží půdním organismům jako potrava.

Kontakt na nás

Adresa: Nový Šaldorf 104/E, 671 81, Znojmo

​E-mail: vino@spalek.bio

bottom of page