top of page

Slobodné vinárstvo

"Vďaka biodynamike sa dostávame bližšie k chápaniu prírodných procesov a k spoznávaniu našej pôdy alebo vo svete vína - nášmu terroir"

O nás

Sme rodina vinárov a poľnohospodárov zo Zemianskych Sadov. Od roku 1912 hospodárime na pôde v Zemianskych Sadoch pri Hlohovci. Voľakedy sa na Majeri pestoval vo veľkom tabak a vyrábali vína známe až v Prahe. Po násilnom prerušení rodinnej tradície počas vojny a nasledujúcich 40 rokov, riadi v súčasnosti Majer Zemianske Sady spoločne štvrtá a piata generácia. Vína vyrábame nízkozásahovým spôsobom, výlučne z hrozna dopestovaného ekologicky vo vlastnom vinohrade. Okrem vinohradu hospodárime tiež na ornej pôde a v lese.

Náš tým

Sme rodinná farma. Dve sestry s rodinami, naši rodičia a 5 ľudí, ktorí nám pomáhajú.

Co nabízíme

Všetky naše vína kvasia spontánne, vlastnými kvasinkami. Vina následne vyzrievajú v nereze, drevených sudoch alebo hlinených amforách bez akýchkoľvek enologickych trikov. Používame minimálne dávky síry a obsah celkovej síry je uvedený na každej etikete. Víno vnímame ako živý organizmus. Pri výrobe kladieme dôraz na remeselnú precíznosť, na pochopenie prírodných procesov. Ručnou prácou pri jeho výrobe zhmotňujeme naše názory a postoj k životu.

Co nás přivedlo k tomu, že na svém hospodářství využíváme biodynamické postupy:

Od začiatku nás viedla hlavne túžba pochopenia prírodných procesov, ktoré sa okolo nás dejú a ktoré nám pomáhajú hospodáriť vo vinohrade. Naučiť sa dopestovať kvalitné a zdravé hrozno za pomoci látok a praparátov, ktoré sa nachádzajú a rastú v našom okolí. Podobným prístupom sa riadime aj v pivnici. Veríme, že pokiaľ dokážeme zvládnuť tento proces, sme na správnej ceste. S biodynamikou sme sa zoznámili najskôr cez literatúru a neskôr cez priateľov, biodynamických vinárov z Burgenlandu. V roku 2016 sme sa s vinárstvom stali členmi pracovnej skupiny biodynamických farmárov v Rakúsku, v ktorej fungujeme dodnes. Vďaka biodynamike sa dostávame bližšie k chápaniu prírodných procesov a k spoznávaniu našej pôdy alebo vo svete vína - nášmu terroir. To je pre nás dôležité. Veríme v kvalitný produkt a sme presvedčení, že vzniká zodpovedným prístupom k hospodáreniu a k pôde. Veríme, že sa nám podarí vytvoriť farmársky organizmus, ktorý bude do veľkej miery samoudržateľný a naše produkty budú mať schopnosť niesť v sebe energiu a odkaz miesta a človeka, ktoré ho spoluvytvárali.

Kontakt na nás

Adresa: Hlavná 56, Zemianske Sady, SLOVAKIA

E-mail: VINARI@SLOBODNEVINARSTVO.SK

bottom of page