jan vavricka.jpg

Jan Vavřička

Weingut Andreas Harm


Role v radě Demeter CS: komunikace se zahraničními partnery 

Narodil jsem se v Děčíně v Severních Čechách jako typické panelákové dítě pomalu končícího komunismu. Věčně jsem byl venku, doma jsem nikdy neměl stání.

Po maturitě jsem se přestěhoval do Prahy, kde jsem vystudoval ekonomii a pak si oblékl kravatu a oblek a zapojil se do pracovního procesu. Už v té době jsem cestoval, kdy to jen šlo a čím jsem byl starší, tím více aktuální se zdála otázka, co dál? Cítil jsem, že pohodlný život v kanceláři není pro mě. A tak jsem dal po pěti letech v práci výpověď a vyrazil na zkušenou.

Zamířil jsem na Nový Zéland, kde jsem snad poprvé skutečně pracoval s rostlinami a se zvířaty. Poprvé jsem si také vyzkoušel práci na vinohradě a ve vinařství. Pobyt na čerstvém vzduchu, práce s vínem a mnoho volného času, to byla ideální alternativa k životu v Praze a práci v kanceláři u počítače.

Postupně jsem získával zkušenosti v oblastech vinařství a vinohradnictví a díky vínu projel velkou část světa. V roce 2012 jsem v Chile poprvé slyšel o antroposofii a dílu Dr. Steinera. Začal jsem studovat jeho knihy a brzy se dozvěděl o biodynamice, která mě fascinuje dodnes. Dva roky jsem pak pracoval v řadě biodynamických vinařství i farem na různých kontinentech, až jsem se v roce 2014 poprvé dostal do Rakouska.

 

Od roku 2016 zde žiji trvale a pracuji jako biodynamický vinař. Aktivně se podílím na zřízení národní pobočky Demeter v Čechách a rozvoji biodynamiky u nás.

© 2021 by DEMETER CS. Proudly created with Wix.com